$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

ABD’de 2018 yılında üç ila dört faiz artırımı uygun olur

ABD’de 2018 yılında üç ila dört faiz artırımı uygun olur
  • 16.05.2018 10:05:59
  • 2 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD ile yurtdışında ekonomik görünüm konusunda “çok olumlu” olduğunu belirtti ve bu yıl üç ila dört faiz artırımının uygun olduğu görüşünü tekrarladı.

18 Haziran’da New York Fed başkanlığını devralacak olan Williams, Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonun geçen yılki geçici yavaşlamanın ardından merkez bankasının hedefi olan yüzde 2’ye yaklaşmakta olduğunu ve işsizliğin ise 2000’den bu yana en düşük seviyede bulunduğunu söyleyerek, bu durumun görünüme yönelik güvenini güçlendirdiğini belirtti.

Yatırımcılar Fed’in Haziran ayındaki toplantısında borçlanma maliyetini bu yıl ikinci kez artırmasını bekliyorlar ve tüm yıl boyunca üç ya da dört faiz artırımı olasılığını neredeyse eşit olarak görüyor.

Williams, enflasyonun “doğru bir davranış” içinde olduğunu söyleyerek, fiyat baskılarının hedef seviyeyi çok az aşmasının kendisini fazla endişelendirmeyeceğini sözlerine ekledi.

Williams, Minneapolis’te Economic Club of Minnesota’da yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Ancak muhakkak ki, eğer enflasyon baskıları, ücret baskıları, hep birlikte artmaya başlarsa, para politikasında daha hızlı bir sıkılaştırma gelebilir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ