DünyaEkonomi

ABD Merkez Bankası Fed, faizi 25 baz puan indirdi ve nedenlerini açıkladı

ABD Merkez Bankası, FED politika faizini 25 baz puan düşürdü. FED beklentiler dahilinde politika faizinde bir indirime daha gitti. Fed, bu kararıyla faizi 25 baz puan düşürerek yüzde 1.75-2.00 aralığına çekti. Önümüzdeki dönemde tekrar bir faiz indirimi geleceği sinyalide geldi.

Açıklama sonrası yapılan basın toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell, , “Fed risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdi.” dedi. ABD ekonomisini güçlü tutmak için faiz indirimi kararı aldıklarını belirten Fed Başkanı, ticari belirsizliklerin büyümedeki yavaşlamaya neden olduğunu belirtti.

ABD ekonomisinin ılımlı büyümesini sürdürmesini beklediklerini belirten Powell, işgücüne katılım ve özellikle düşük getirili işlerde ücretlerin arttığına dikkat çekti.

Küresel büyüme görünümünün geçen yıldan bu yana zayıfladığını ifade eden Powell, son toplantıdan bu yana yurt dışında ek zayıflıklar gördüklerini belirtti.

Enflasyonun yüzde 2 etrafındaki simetrik hedefin altında kaldığını söyledi ve enflasyonist baskıların yetersiz kaldığını vurguladı. Beklentinin altındaki enflasyonun beklentileri olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

“Para politikamızı iyi bir rezerv rejimiyle sürdüreceğiz.” diyen Powell, sözlerini “Faizlerde ılımlı bir uyarlama ile hedeflerimizi gerçekletirebiliriz.” diye sürdürdü.

Para piyasalarında fonlama baskısı bu hafta yükseldi

Powell, ABD’de kısa vadeli faizlerde likidite sıkışıklığından kaynaklı bu hafta yaşanan sert yükselişe ilişkin değerlendirmede bulundu.

Para piyasalarındaki fonlama baskılarının bu hafta arttığını belirten Powell, bu baskıların para politikasına herhangi bir etkisi olmadığını ifade etti. Fed Başkanı daha fazla repo operasyonu gerçekleştirmeyi değerlendirebileceklerini söyledi.

“Politika uyarlamasında proaktif olmak iyidir.” diyen Fed Başkanı, ticaret gelişmelerinin “oldukça oynak” seyrettiğine dikkat çekti ve Fed’in risk görünümündeki gelişmelere göre hareket edeceğini belirtti. Jeopolitik gelişmelerin son 90 gün içinde belirsizlikleri artırdığını ifade eden Powell ticaret belirsizliğinin ekonomi üzerinde etkisi olduğunu, Avrupa ve Çin ekonomilerinin de zayıfladığını belirtti.

Fed Başkanı “Bilançonun genişletilmesi konusu yeniden tartışılabilir.” dedi.

Karşı rüzgara rağmen görünümün olumlu olduğunu söyleyen Powell, uygun olursa agresif hareket edebileceklerini dile getirdi. “Negatif faiz kullanacağımız düşünmüyorum.” diyen Fed Başkanı, mevcut durumda faizlerin ılımlı ayarlama gerektirdiğini ifade ederek “Yeteri kadar faiz indirdiğimizi düşündüğümüzde faiz indirmeyi bırakacağız.” diye ekledi.

Powell, “Fed resesyon öngörmüyor.” dedi ve getiri eğrisini izlediklerini belirtti.

Powell, maliye politikasının uzun vadede para politikasından daha etkili olabileceğini söyledi.

Fed 11 yıl sonra art arda ikinci kez faiz indirdi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Eylül toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Böylece Fed fonlama faizi yüzde 1.75 – 2.00 aralığına indi.

Rezerv fazlasına uygulanan faiz oranı (OIER) yüzde 2.10’dan oy birliğiyle yüzde 1.80’e indirildi. Beklenti yüzde 1.80 idi. Gecelik ters repo faizi 30 bp indirilerek yüzde 1.70’e çekildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı