$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

ABD ekonomik görünümü için riskleri aşağı yönde

ABD ekonomik görünümü için riskleri aşağı yönde
  • 01.03.2016 10:09:17
  • 777 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

ABD ekonomik görünümü için riskleri aşağı yönde, New York Fed Başkanlığı görevini yöneten William Dudley, ABD’nin ekonomik görünümü için aşağı yönlü riskler olduğunu söyleyerek, Fed’in bu ay gerçekleştireceği Açık Piyasa Komitesi (FMOC) toplantısında faiz artırımına destek vermek konusunda çok iştahlı olmadığı yönünde belirtiler gösterdi.

Çin‘in Hangzhou kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Dudley, “Şu anda, benim büyüme ve enflasyon beklentilerim için risklerin dengesi hafif şekilde aşağı yönlü eğilmeye başlamış olabileceğini değerlendiriyorum” diye konuştu.

Global ekonomik ve finansal piyasaları, ABD ekonomisine yönelik beklentileri ve risk dengeleri açısından dikkatle değerlendirmekte olduğunu ifade eden Dudley, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2 büyümesini beklediğini ifade etti. Bu büyümenin işsizlik oranını daya aşağı itmek ve enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru itmek için yeterli olduğunu belirten Dudley, ancak yüzde 2 enflasyon hedefine orta vadede ulaşılacağından şu anda geçmişe göre daha az emin olduğunu da vurguladı.

Fed’in gelecek faiz değişikliğinin yönü konusunda görüşünü açıklamayan Dudley, “Para politikasını normalleştirme için uygun hız kademeli, yavaş hareket etmek. Gelişmekte olan piyasalardaki yavaşlama Fed’in faiz artırımlarında kademeli hareket etmesini gerektiren faktörlerden biri” diye konuştu.

Dudley, global finansal piyasalarda türbülansın karmaşık ekonomik sinyalleri, risklerin arttığını yansıttığını belirtirken, finansal piyasalarda sıkılaşmanın devam etmesi halinde bunun ABD ekonomisi için beklentilerini daha ciddi şekilde aşağı düşürmesine yol açabileceğini de vurguladı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ