$ DOLAR → Alış: 3,79 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,64 / Satış: 4,65

3 trilyon dolar el değiştirebilir

3 trilyon dolar el değiştirebilir
  • 03.02.2016 10:24:41
  • 3.820 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
    Loading...

 3 trilyon dolar el değiştirebilir, ABD merkezli olan küresel yatırım bankası Bank of America Merrill Lynch tarafından açıklanan bir raporda, düşük petrol fiyatlarının senede ortalama olarak 3 trilyon dolarlık bir paranın el değiştirmesine yol açacağını tahmin ettiklerini belirtti.

“Küresel Enerji Görünümü” adlı açıklanan rapor, düşük fiyatların devam etmesi durumunda, dünya genelinde ham petrol üreticilerinden, petrol tüketicilerine servet akışı olacağı, bunun değerinin de yılda ortalama 3 trilyon doları bulacağı açıklandı.

Ham petrol tüketiminin yüzde 55’inin ulaşım için kullanıldığı ifade edilen raporda, düşük petrol fiyatları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilerin daha fazla araç satın almaya yöneleceğine işaret edildi. Raporda, elektrik ve hibrit binek otomobillerin, 2020’de dünyadaki toplam araç sayısının ancak yüzde 2’sini oluşturacağı vurgulandı.

Düşük petrol fiyatları nedeniyle küresel talebin geçen yıl günlük ortalama 1,7 milyon varil arttığı belirtilen raporda, bunun son 10 senedeki en yüksek petrol talebi artışı olduğu bildirildi.

Bank of America Merrill Lynch, petrol fiyatlarının varil başına 70 doların altında kalması durumunda, küresel talebin 2020’ye kadar yıllık ortalama 1,2 milyon varil artacağını tahmin ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ