Ekonomi

2021 SSK Bağ-Kur Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği 2021 zam oranı belli olmaya başladı. "2021 yılında emekliye ne kadar zam yapılacak" sorusu yavaş yavaş milyonların kafasında soru işareti olmaya başladı. 2020 yılının ikinci 6 aylık enflasyon verilerine göre milyonlarca kişinin maaşında artış olacak. Merkez Bankası'nın anketine göre, Ocak zammının yüzde 5.4 olması bekleniyor. Emekli vatandaşlara son olarak Temmuz ayında zam yapılmıştı. Peki 2021 yılında emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Ocak zammı ile SSK Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte konu ile ilgili merak edilenler...

Yaklaşık 13 milyon emekli bu yılın son zammını Temmuz ayında aldı. Bu sene promosyon ve bayram ikramiyeleri ile birçok kazanç elde eden emekliler, 2021 yılındaki kazançlarını şimdiden araştırmaya başladılar. Emeklilerin maaşları Temmuz ayında  yüzde 5.75 oranında arttırıldı. Milyonlarca emekli bir sonraki zammı Ocak ayında alacak. Merkez Bankası’nın açıkladığı son beklenti anketi de bu zammın oranına ilişkin ipucunu verdi. Peki kısa bir süre sonra yapılacak olan zammın miktarı ne?  Detaylar haberimizde..

2021 Ocak Ayında SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre zam yüzde 5.4 oranında olacak. Ekonomistlerle yapılan Eylül ayı beklenti anketinde cari yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 11.46 çıktı. Bu tahmin tutarsa Ocak ayında gerçekleşecek enflasyon kadar zam alacak SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşları yüzde 5.4 yükselecek.

Yapılan Zam ile En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

En düşük emekli maaşı; esnafta bin 988, 2000’den önce emekli olan SSK’lılar da 2 bin 353, memurda 2 bin 938 liraya yükselecek.  Emeklilerin zam oranını önümüzdeki günlerde enflasyon verilerinin seyri gösterecek. Zam oranı Ocak’ta belli olacak ve aynı ay içerisinde emekli maaşlarına yansıtılacak.

Yeni Zam İçin Veri Tarihi Geldi?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bekledi zam Ocak ayında gelecek, bu zam oranını ise 6 aylık enflasyon belli edecek. Bu rakam ise 3 Ocak  tarihinde belli olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı