Gündem

2020-2021 KYK Burs ve Kredi Başvuruları Başladı!

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu. Peki başvurular ne zamana kadar yapılacak? KYK burs ve kredi başvuruları nerden ve nasıl yapılacak? İşte detaylar..

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan burs ve kredi başvurularına ilişkin açıklama geldi. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu. Bakan Kasapoğlu yaptığı açıklamada, “Sevgili gençler, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularınızı 3 Kasım’a kadar yapabilirsiniz.” dedi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim öğretim yılında herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler, halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs-kredi başvuruları başladı. Burs ve kredi hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin 28 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinde başvurması gerekiyor.

Başvuru tarihleri 28 Ekim-3 Kasım
3 Kasım Salı günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak. Bütün öğrencilerin e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek. Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek.

Öğrenim Bilgileri Doğru ve Eksiksiz Olmalı
Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te yer alan Yükseköğretim Bilgi Sistemi’ne (YÖKSİS) kayıtlı öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS’ teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Öğrencileri başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm, hazırlık ve kayıt dondurma bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncelletmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle burs-kredi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları beyan etmiş olduğu bilgiler üzerinden değerlendirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı