EkonomiManşet

2019 yılı Nisan Ayı kira artışı ne kadar olmalı?

Genel olarak havaların sıcaklaması, güneşli günlerin daha fazla olması sebebiyle bahar ayında taşınma oranları artar bunun la birlikte kira ödemelerinin ilk ayı genelde bu aylarda başlar. Peki 2019 yılında kira artışı ne kadar oldu, ev sahibiyle konuşurken hangi oranları göz önüne almalıyız gibi soruların yanıtını veriyoruz.

Bilindiği gibi kira sözleşmelerinin yenilendiği ayda çoğunlukla kira bedelini enflasyona karşı korumak için kira bedelinde bir artış uygulanır. Ancak konut ve işyerlerinde kira artışı yapılırken farklı yasal düzenlemeler vardır. Konutlarda kira artış oranına yasal bir sınır getirilmişken, işyerlerinde kira artış oranı serbest bırakılmış ve kiracı ile kiralayanın kendi aralarında yapacağı sözleşmeye göre belirlenmesine izin verilmiştir.

Konutlar için kira artış oranı kira artışının yapılacağı aydan bir önceki ayın TÜİK tarafından açıklanan TÜFE 12 aylık ortalamalara göre değişim oranına bakılarak hesaplanır. Mal sahibi bu orana eşit veya bu orandan daha az bir oranda kiraya zam yapma hakkına sahiptir. Örneğin kira artışı Temmuz ayında yapılacaksa TÜİK’in açıkladığı TÜFE endeksinin ilgili yılın Haziran ayındaki 12 aylık ortalamalara göre değişim verisine bakılır.

2019 yılı Nisan Ayı zam oranları

Konutlar için;
Kira artış oranı: %18,70.

İşyerleri için;
Sözleşmede kira artışı için Yİ-ÜFE endeksi kullanılmışsa: 31,17.
Sözleşmede kira artışı için TÜFE endeksi kullanılmışsa: 18,70.
Sözleşmede kira artışı için TÜFE ve Yİ-ÜFE endeksi ortalaması kullanılmışsa: 24.90 şeklinde olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı