$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

2018 Fitre Miktarı Ne kadar? Fitre Kimlere Verilir?

Fitre, Ramazan bayramı iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenmelidir. Fitre sayesinde ihtiyacı olanlar, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Ayrıca fitre, Ramazan’ın girmesinden itibaren, hatta Ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir. Bayramdan sonra kalırsa, yükümlülük düşmez ve ilk fırsatta ödenmesi önemlidir. Önemli olan fitre sağlığımız başta olmak üzere bir çok şey için verilir. 2018 senesi Sadaka-i Fıtır Miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayında fitre miktarını belirledi. Bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu, en düşük fitre miktarını tespit etti.

2018 Fitre Miktarı Ne kadar? Fitre Kimlere Verilir?
  • 14.04.2018 20:46:49
  • 4 kez okundu

Ramazan ortası bayrama yakın zamanda yardıma muhtaç kişilere diyanet işleri başkanlığının belirlediği miktardan az olmamak şartı ile bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayabileceği miktarda yardımın yapılmasına fitre nedir. İslam inancında yeri olan fitre ramazan ayı içerisinde varlıklı olan ailelerin ihtiyacı olan vatandaşlara verilmesi için diyanet işleri tarafından belirlenen bir miktarda sadakanın bağışlanması olarak tanımlanabilir. Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre islam inancında çok önemli bir yere sahiptir.

Fitre sadakasının vakti, Bayram günü tan yerinin ağarmasıyla, Bayram namazından çıkma zamanına kadardır. Bayram namazından sonra fitre’nin zamanı geçer.

Ramazan’ın sonunda orucu açma (el-fıtr) veya insan olarak yaratılma (el-fıtra) anlamlarına gelen fıtır sadakası, Ramazan-ı şerifin sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı bir mala sahip bulunan her hür müslümanın kendisi ve velayeti altındaki kimseler için verilmesi vacip olan bir sadakadır. İnsan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekâtı kabul edilmiştir. Buna yalnız “fitre” de denir ki fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış ihsanı, can sadakası veya beden sadakası demektir.

2018 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı 19 lira olarak belirlendi.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Varlığı yerinde olan aileler ile yoksul aileler arasında önemli bağ oluşmasını sağlayan fitre bayramda yoksul ailelerinde gerekli ihtiyaçlarını sağlayarak bayram sevincine ortak olması maksadıyla yapılan yardımdır.

Fitre İle İlgili Hadisler

İbn Abbas (r. anhümâ)’nın naklettiği bir hadiste şöyle buyurulur: “Rasûlullah (s.a.s) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” (Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ