18 Haziran 2015 altın yorumları

Rss Sitene Ekle Favorin Yap
facebook paylaş

18 Haziran 2015 altın yorumları, 1172-1192 dolar bandında hareket etmeye devam eden altın için bandın hala devam ettiğini düşünmekteyiz. 1188 dolar seviyesine yakın seyreden altının 55 günlük üssel hareketli ortalamasına denk gelen 1192 dolar seviyesini test etmesi durumunda satış fırsatlarının değerlendirilip 1194 dolar seviyesi üzerine stoploss seviyesi belirleyerek 1185 seviyesine doğru tepkilerin gelebileceğini düşünmekteyiz. Bugün ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi, Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri piyasalardaki fiyatlamalar açısından yakından takip edilmelidir

Başbakan Ahmet Davutoğlu "Türkiye'nin bu kadar kritik bir ortamda hükümetsiz kalmaması için en son şeylerden biri olarak azınlık hükümeti denenebilir" açıklaması ile birlikte piyasalarda hükümet kurulması konusunda iyimserliğin artmasının da etkisiyle kurda geri çekilmelerin gerçekleştiğini gözlemledik.Bununla birlikte Yellen’in faiz artırımı için uygun ortamın olmadığını belirtmesi kurdaki düşüşü hızlanmasını tetikledi.10 günlük üssel hareketli ortalamasının üzerinde yaşanacak kalıcılık yukarı yönlü hareketin devamını sağlayacaktır.2,7130 seviyelerine yakın seyreden kurda ilk hedef 2,7200 seviyesi olurken bu seviyenin de aşılması durumunda 2,7345 seviyesine doğru yükselişi izleyebiliriz. Bugün ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi, Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri piyasalardaki fiyatlamalar açısından yakından takip edilmelidir.

Piyasa gündem yorumları ise,
Küresel piyasaların gündeminde geride bıraktığımız gün FOMC tutanaklarından çıkan karar ile Fed Başkanı Jannet Yellen’ ın açıklamaları takip edildi. Fed’ in faiz kararı beklentilere paralel olarak %0,25’ te sabit kalırken küresel piyasaların Fed’ den çıkan kararları pozitif algılamasıyla dolar tarafında başta gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı yaşanan değer kaybı takip edildi. Tutanaklardan öne çıkan bir diğer gelişme ise 2015 büyüme beklentilerinin düşürülmesi oldu. ABD Merkez Bankası Başkanı Jannet Yellen son Fed tutanaklarından bu yana istihdamda toparlanma kaydedilse de faiz oranlarında yapılacak bir arttırım için yeterli koşulların henüz sağlanmadığını vurgulayarak bu süreçte ABD verilerinin yol gösterici olacağını yineledi. Fed Başkanlığına atandığından beri güvercin tutumunu devam ettiren Yellen son toplantısında da piyasaları sarsmadan ABD ekonomik büyümesiyle ilgili ılımlı olduğunu paylaşırken, ilk faiz arttırımının öneminin çok da abartılmaması gerektiğini de sözlerine ekleyerek piyasaları rahatlattı.  

Yeni günde küresel piyasalarda Fed’ in ılımlı tavrı fiyatlanmaya devam ederken, günün takip edilecek verileri arasında TSI 11:30’ da İngiltere Perakende Satışlar verisi, TSI 15:30’ da ABD TÜFE rakamları, TSI 17:00’ de ise Philadelphia Fed İmalat Endeksi öne çıkıyor.
  


Haber Okunma:2421      Ekleyen:editör      Tarih:2015-06-18

Altin Fiyatlari