16 Haziran 2015 altın yorumları

Rss Sitene Ekle Favorin Yap
facebook paylaş

16 Haziran 2015 altın yorumları, Dün ABD tarafında açıklanarak beklentileri karşılayamayan verilerin etkisiyle yukarı yönlü hareketlerin takip edildiği altın yeni günde 10 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1184 seviyelerinin üzerinde tutunuyor. Yarınki FOMC tutanaklarının yakından takip edildiği altın fiyatlamasında bugün içinde ABD tarafında açıklanacak inşaat izinleri verisi etkili olacak. Açıklanacak verinin etkisiyle 1184 altında gerçekleşen fiyatlanmalar 1174 seviyelerine sarkmalara neden olabileceği gibi ABD verilerinin kötü gelmesi durumunda ise 1197 direnç seviyesinin gün içinde test edilebileceğini düşünmekteyiz.

2015 genel seçimlerinden sandıktan çıkan belirsizliğin etkisiyle geçtiğimiz haftanın açılışında 2,80 rekor seviyelerini test eden kur tarafında koalisyon senaryolarının kuvvetlenmesiyle birlikte test edilen zirveden geri çekilmeleri takip ettik. 10 günlük üssel ortalaması üzerinde tutunmaya çalışan kur tarafında Fed öncesinde yükselişlerin devam ettiğini takip ediyoruz. 2,7430 desteğinden güç bulan 2,7445 seviyelerinde seyreden USDTRY paritesinde gün içinde 2,7625 seviyelerine kadar yükselişlerin devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Piyasa Gündemi ise,

Küresel piyasalar yarın açıklanacak Fed tutanaklarına odaklandı.  Fed öncesinde ABD tarafında açıklanan veriler hassasiyetle fiyatlanırken gün içinde TSI 15:30’ da inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri piyasalara yön verecek önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Veri gündemi açısından yoğun geçecek yeni günde İngiltere ve Euro Bölgesi tarafında da takip edeceğimiz önemli veri akışı yer alıyor. İngiltere için TSI 11:30’ da Üretici Fiyat Endeksi verileri öne çıkarken, Euro Bölgesi için TSI 12:00’ de Almanya ZEW ekonomik verileri takip edilecek.  

Fed’ in merakla beklenen Haziran ayı toplantısında faiz arttırımı yapılıp yapılmayacağına odaklanan piyasalarda gündemde öne çıkan haberler arasında belirsizliği koruyan Yunanistan meselesi de küresel piyasaların hareketinde etkili olmaya devam ediyor. Yunanistan için kritik önem taşıyan anlaşmanın henüz sağlanamaması piyasalardaki endişeleri arttırırken, kreditörlerle Brüksel’ de yapılan son görüşmeden de bir sonuç çıkmaması dikkatlerin Perşembe günü Lüksemburg’ daki Euro Bölgesi maliye bakanları zirvesine çevrilmesine neden oldu. Bu hafta Euro Bölgesi maliye bakanlarının bir araya geleceği toplantıda Yunanistan’ dan ise yeni bir teklif gelmeyecek.
 


Haber Okunma:2466      Ekleyen:editör      Tarih:2015-06-16

Altin Fiyatlari